Mõned teemad kohe kerkivad uuesti ja uuesti ülesse. Üks IT valdkonna (ja ilmselt mitte ainult selle majandusharu) hamletlikke dilemmasid on: "outsourceda või mitte, selles on küsimus..."
Teemad ärgitas arendama Jüri Kaljundi blogis ilmunud postitus Isetehtud IT aeg on ümber saamas .
Jätame siinkohal korraks IT kõrvale ja vaatame, milliseid teenuseid ettevõtted sisse ostavad. Hakkame siis otsast peale: bürooruumide koristamine, ruumide füüsiline turve, catering, raamatupidamine (eriti väiksemate firmade puhul), logistika jne
Mis on ühist nendel teenustel? Tegemist ei ole enamuse ettevõtete jaoks põhitegevusega? Õige, aga on veel palju tegevusi, mis ei ole ettevõtte põhitegevused, aga mida ikkagi hoitakse ettevõtte sees?!
Eeltoodud teenuseid ostetakse sisse sest, nende teenuste puhul klienid teavad täpselt, mida nad ostavad - ootused ja pakkumine on väljakujunenud. Lisaks selle jäetakse nende teenuste juures teenusepakkuja otsustada ka see, kuidas teenust osutada. Keegi ei lähe ju catering firmale ütlema palju soola nad salatisse panema peavad!
Kõige lihtsam ja kasulikum on ettevõtete jaoks osta sisse neid funktsioone/teenuseid, mis on muutunud commodity'ks - klientidel on kujunenud enam-vähem ühesugused ootused teenusele ja turul on olemas teenusepakkuja(d), kes suudavad neid ootusi täita.Palju on aga IT valdkonnas selliseid teenuseid, mida me võime kutsuda commodity teenusteks? Interneti püsiühendus? Tõesti turul on selgelt kujunenud välja parameetrid, mille alusel kliendid internetiühendust ostavad ja teenusepakkujad müüvad. Nendeks parameetriteks on: allalaadimise kiirus, üleslaadimise kiirus, töökindlus (parandusaeg rikke korral või SLA - sõltub kuidas keegi töökindlust kutsub).
Veebilehtede majutuse teenuse võime samuti commodity teenuste gruppi lugeda.Peale nende kahe veel mõned teenused ja kõik. Suur osa IT lahendusi ei ole täna veel commodity klientide jaoks ja seega ei ole ettevõtetel SARNASEID ootusi IT teenustele. Lepingud kliednide ja IT firmade vahel võivad küll pealtnäha olla sarnad, aga iga klient mõistab teenust erinevalt ja teenusepakkujad peavad nägema kurja vaeva, et neid erinevaid ootusi täita nii, et see tegevus ka kasumlik oleks.Miks aga on läheb IT lahenduste/teenuste standardiseerumine nii visalt?
Minu arvates peitub vastus IT spetsialistide heas südames ja uue tehnoloogi armastuses Suur osa ettevõtteid on harjunud, et nende IT osakond teeb täpselt äripoole vajadustele vastava lahenduse ja IT spetsialistid on lahkelt olnud nõus seda ka tegema - igaüks isemoodi ja oma vahendeid kasutades.
Nii ongi kujunenud olukord, kus iga ettevõtte IT süsteemid on ehitatud ülesse täiesti erinevatel põhimõtetel. Iseenesest ei ole see ju paha, kui IT süsteemid on ehitatud ettevõtte vajadusi järgides. Konks peitub aga selles, et nende kogu ettevõte on harjunud heasüdamliku IT spetsialisti poolt tehtud erilahendusega ega ole nõus minema üle teisele lahendusele. Tulemuseks on see, et ettevõte ootab IT firmalt sama käitumist nagu olemas olevalt või endiselt IT spetsialistilt. IT teenuste pakkuja aga ei suuda kuidagi saavutada mastaabiefekti läbi standardiseerimise, sest iga ettevõtte ootused ja olemasolevad IT lahendused on erinevad.
Kokkuvõtteks: IT teenuste outsource'mine levib üha enam. Leviku kiirus sõltub sellest kui kiiresti teenusepakkujad suudavad tulla välja standardiseeritud lahendustega ja millal klienid on valmis oma olamasolevaid lahendusi/teenuseid vahetama standardlahenduste vastu.
No comments:
Post a Comment